Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Fotografický batoh nebo fotografická brašna
Fotobatoh nebo fotobrašna jsou dost důležité.Všichni začínající fotografové co už nějaké to ,,foto nádobíčko,, mají se setkali s tím že najednou zjišťují že ho nemají kam to dát  nebo v čem  nosit …. A tak se před nimi otevírá malý problém. Volba  fotobatoh nebo fotobrašna? Já osobně mám  obojí, když fotím třeba svatby, křtiny… je pohodlnější brašna a to nejlépe taková která se dá dát také na rameno dozadu jako batoh. Fotobrašna je také víc pohotová proto že máte všecko po ruce a spolu s fotografickou vestou plnou kapes a přihrádek nemá chybu. Mám ale  raději fotobatoh který sice není tak pohotový jako fotobrašna  ale člověk má volné ruce.Když už fotím tak mám fotoaparát v ruce a neschovávám ho pořád . V zimě batoh dokonce na zádech hřeje a chrání ledviny, no horší to je ale v létě  to zas hřeje až moc. Pokud fotíte volné přírodě je určitě batoh praktičtější. Můžete  pohodlně a bezpečně lozit po horách, kluzkém terénu, dokonce běžet když je třeba ,například škrábat se na strom před divočákem nebo se prodírat houštím,  vysokou travou, rákosím, sněhem....fotobatoh    fotobatoh    fotobatoh

 Schválně budu hádat mnozí z vás co fotí krátce si zatím žádný fotobatoh či fotobrašnu nekoupili a své drahé fotoaparáty taháte v obyčejném batohu někde z burzy nebo v  nějaké tašce…. už jsem dokonce viděl že i v igelitce jen tak zamotané v nějakém ručníku nebo bundě. Jo chápu že jste se ,,vycinkali,, z peněz proto že fototechnika stála spoustu korun ale právě proto že  technika byla tak drahá, měli by jste o ní víc dbát, a lépe ji chránit! Když už se vám něco rozbije tak ,,je potom pozdě býka honit,, prostě ta prevence je důležitá.
    Volbu jestli fotobatoh nebo fotobrašnu nechám na vašem uvážení, každopádně ve stručnosti vám prozradím co by měli mít. Při koupi takového batohu nebo brašny je lepší si celé ,,nádobíčko,, vzít s sebou a vyzkoušet si přímo v obchodě jestli se vám dá všecko do něj naskládat. Může se vám totiž stát že doma zjistíte že je batoh nebo brašna malá.

fotobrašna  fotobrašna  fotobrašna
  
                                      

  Další důležitou vlastností je, že by měl být povrch batohu nepromokavý, některé mají k tomu navíc přizpůsobenou pláštěnku přímo přimontovanou k batohu a pěkně schovanou tak, že v stavu potřeby jen pláštěnku na batoh natáhnete. Jsou i vodotěsné batohy, které hodite do vody a budou vám plavat ale to už se bavíme o těch opravdu dražších.Pokud si kupujete  batoh či brašnu před dovolenou tak zvažte  tamnější podnebí a podmínky a zkuste podle toho přizpůsobit volbu výběru. Bývají batohy 1,2 i 3 komorové tak že část je na fototechniku a jiná část třeba na osobní věci, notebook,…. Každopádně je určitě lepší když se dají přihrádky uvnitř měnit, většinou to bývá docíleno díky polšrářků s suchým zipem. Tak že si sami pohodlně přizpůsobíte celý vnitřek. Pokud  už před koupí batohu či brašny víte že  budete fototechniku ještě dál rozšiřovat a dokupovat,volte raději také větší fotobatoh nebo brašnu. Je lepší kombinace zavírání  na přezky i na zip, jinak dopadnete jako já v Dolomitech když se pokazil zip na batohu a musel jsem  fotobatoh stáhnou tou stříbrnou lepící páskou kterou všichni známe z fimů. 
   Na štěstí se za pár dní se v kletru uvolnilo místo proto že jsem už skoro všecko snědl a tak jsem fotobatoh (tehdy ještě batůžek) do něho doslova narval. Uzavírání na zip je zase super proto že se vám dovnitř nedostane sníh, vlhkost ani prach nebo písek a třeba při takovém focení na karnevalu v Benátkách nebo někde kde je spousta lidí na jednom místě má i  zloděj větší problém když musí odepínat přezky a ještě  odepínat zip. Většina fotobatohů a některé fotobrašny mají možnost upevnění také stativu, i tato výhoda je někdy neocenitelná . Tak stejně  se na ně dají přimontovat další kapsy a malé brašničky a tím rozšířit možnost vzít s sebou do terénu více techniky a mít k ní dobrý a rychlý přístup.

                                                                                                                                                
Silvestr Szabó © 2009přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005