Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Hnízdění Puštíka obecného (Strix aluco)

Puštík obecný (Strix aluco)

Puštík obecný (Strix aluco) je náš asi nejhojnější noční pták. Setkáte se s ním jak v listnatém ale i v smíšeném lese,  také v parcích nebo hájích a dnes už není žádnou zvláštností i ve městě. Samička, jako u všech sov, je větší než samec ( 36-42cm) . Má mohutnou kulatou hlavu s očima jako dvě velké černé perly které jsou  usazené v milém obličeji se závojem. Její zbarvení se může různit,  od světle šedé, ( takové máme kousek za barákem kde nám hnízdí už dlouhý čas  každý rok v městském parku), přes odstíny rezavé nebo hnědé s tmavým žíháním na peří. Nohy Puštíka obecného jsou celé opeřené až po prsty, tělo je oválné s poměrně malými křídly. Jejich let jako u všech sov je naprosto tichý. Mají vynikající sluch perfektní zrak a to i za tmy ,dokáže otočit hlavu až o 270 stupňů tak že se úplně s klidem dokážou dívat za sebe aniž museli hnout tělem. Zanechávají po sobě vývržky v kterých lze najít žřetelně rozeznatelné kůstky, lebky a jiné zbytky potravy kterou puštíci pozřeli.
 Páření Puštíka obecného (Strix aluco) probíhá už někdy v půlce února kdy je slyšet hlasité houkání,, hu húúúúú hu húúúú,, Toto houkání lze ale i po době páření slyšet po celý  rok. Samice se ozývají  hlasitým  projevem ,,kivik,,  Jako hnízdiště si často vybírají dutiny stromů nebo  také větší ptačí budky. Jsou známi případy hnízdění i v budovách nebo dokonce na zemi.
Jako potrava jim slouží myši,myšice,rejsci,krtci,plši ale také ptáci do velikosti kosa,žáby a hmyz.
  V první polovině března samice  Puštíka obecného snáší do hnízda 2-5 bílých jemně hnědě kropenatých vajec z kterých se po 28-30 dnech vylíhnou mláďata. Samička sedí na vejcích po celou dobu až do vylíhnutí, opouští hnízdo jen opravdu minimálně  když se potřebuje zbavit vývržků a výkalů. Je to celkem pochopitelné  vždyť v tu dobu  bývá často  venku ještě sníh a teploty se drží pod bodem mrazu. ( asi bych moc nedoporučoval do takového hnízda nahlížet  , v tom lepším případě by to  mohlo skončit škrábanci a klovaci v obličeji ale také by jste mohli přijít o zrak jak si samička bude hnízdo nebo už mladé sovy bránit. Po celou tuto dobu ji potravu přináší sameček. Když mláďata dosáhnou asi 10 dnů života, samička se odváží od hnízda vzdálit a pomalu se vydávat na noční lov. Když se ale  dobře rozhlédnete po okolí určitě najdete alespoň jednoho z rodičů . Později kdy už budou mladí z hnízda venku, máte možnost vidět všechny mladé pěkně po hromadě jak se k sobě tulí někde na jedné větvi a postupem času  se ,,rozstřelí,, po okolí .

Puštík obecný (Strix aluco)

Puštík obecný (Strix aluco)
Puštík obecný (Strix aluco)

Puštík obecný (Strix aluco)
Puštík obecný (Strix aluco)

Puštík obecný (Strix aluco)
Puštík obecný (Strix aluco)

                                                                                              
Silvestr Szabó © 2011přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005