Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Leskoptev tříbarvá (nádherná) (Lamprotornis superbus)
Leskoptev tříbarvá - nádherná
(Lamprotornis superbus)
Mužeme potkat V Keni, Tanzánii, jížní Etiopii ,Somálsku ale domovem ji je Uranga a Sudán. Vyskytuje se převážně na suchých oblastech ale také na březích řek a jezer . V Keni jsem je viděl přímo ve městě v městském parku kde kde  sbíraly potravu mezi odpadky. Potkal jsem je také ve nadmořské výšce 2600m v horách.
Jako potrava jim slouží hmyz jako sarančata, kudlanky, brouci housenky motýlů, plody keřů , a dokonce pili nekter z květů agáve.
 Velikost  tohoto ptáka je  asi tak jak našeho kosa , stejně tak je na tom s plachostí. Když jsem ho fotil u Lake Baringo mněl jsem někdy  obavy že na nějakou leskoptev šlápnu , vůbec se nebály, a doslova se motali pod nohama. Přímo v centru hlavního města v Naerobi , v místním parku byli tito ptáci už opatrnější.
  Rozeznat samce od samice je velice složité, za zmínku stojí že se o mladé sarají oba rodiče. Hnízdo si staví většinou v trnitých keřích a stromech o které v savaně není nouze, ale nejsou žádnou výjimkou hnízda pod střechami domorodců. Ve snůšce mívají obvykle 4-5 vajec z kterých se po 12-13 dnech začínají klubat mladí . Mladé ptáky  krmí rodiče hlavně hmyzem.

Leskoptev tříbarvá - nádherná (Lamprotornis superbus)
Leskoptev tříbarvá - nádherná
(Lamprotornis superbus)

Leskoptev tříbarvá - nádherná (Lamprotornis superbus)
Leskoptev tříbarvá - nádherná
(Lamprotornis superbus)


přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005