Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


První tažní ptáci se už vrátili a zimující se budou vracet zpátky na sever

 

 

Počasí  se konečně umoudřilo, sníh tady u nás dole  téměř slezl jen  ve stínu na severní straně se sem  tam  drží nepatrné zbytky a  sluníčko konečně začalo vítězit nad smokem. Nedalo mi to a s kamarádem Richardem Tomanem jsem se  domluvil že  se zajdeme podívat  na Heřmanický rybník. Olše  byla  na většině toku zamrzlá,  tak  stejně i okolními  rybníky a tak jsem spoléhal na to Heřmanický rybník který zamrzá až jako jeden z posledních bude  alespoň z části  nezamrzlý. Mýlil sem se, přijeli jsme pozdě,  obrovská plocha rybníku byla zamrzlá sněhově bílá a nebylo na ní ani jediné místečko  volné vodní  plochy. Kolem vody  úplně ticho a sotva bylo slyšet někde v křoví sýkory. Byl jsem zklamaný proto že jsem si byl téměř jistý že když  k rybníku přijedeme  tak se mi podaří na jednom místě  nafotit  spousta  druhů ptáků. Obvykle na něm bývají  ptáci zimující u nás kteří přiletěli  z dalekého severu až někde od moře. Žádnou vzácností nebývají racci z Norska  nebo z  Finska. Nevím jestli sem  zabloudí v tom našem smoku nebo jestli se jim tu něco líbí  ale vracejí  se sem.

Husa běločelá (Anser albifrons)   Husa velká (Anser anser)

Vzpomněl sem si že  by nemusel být zamrzlý malý rybníček hned vedle  Heřmanického kde protéká voda  a tak jsme se jeli podívat. Je to opravdu malá plocha s plýdkou pomaly tekoucí vodou , jedna část je celá porostlá rákosím tak že se  tam nedá  dostat, druhá část jsou nepropustné houštiny a mezi nimi vyčnívající  staré suché stromy a zbytek holé bažiny kde se často ptáci  zdržují. Taky že jo, hned při příchodu se z padlých stromů zvedlo hejno volavek popelavých  a s nimi dokonce  a několik čejek chocholatých, což mě poněkud udivilo. Chvíli jsme hledali místo kam si postavit kryt .Ale proto že už bylo dost pozdě, tak  nakonec  asi nejrozumnějším řešením bylo  focení přímo z auta .

Husa velká (Anser anser)

Husa velká (Anser anser)

Orel mořský (Haliaeetus albicilla)

Orel mořský (Haliaeetus albicilla)

Racek bouřní (Larus canus),Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)

Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)

Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)

Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)

Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)

Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)

Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)

Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)


Orel mořský (Haliaeetus albicilla)Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)
Havran-polní (Corvus frugilegus) ,Vrána šedá (Corvus cornix)
 


Kachna divoká (Anas platyrhynchos) mutace
,, Black East Indian ,,Kachna divoká (Anas platyrhynchos) mutace ,, Black East Indian ,,Kachna divoká (Anas platyrhynchos) mutace ,, Black East Indian ,,Kormorán velký (Phalacrocorax carbo)Kachna divoká (Anas platyrhynchos) mutace ,, Black East Indian ,,Kachna divoká (Anas platyrhynchos) mutace ,, Black East Indian ,,Potápka roháč (Podiceps cristatus)Polák velký (Aythya ferina)Racek bouřní (Larus canus),Racek stříbřitý (Larus argentatus)Kachna divoká (Anas platyrhynchos) mutaceMorčák bílý (Mergellus albellus)

Po ani né 20 minutách   nám nad hlavami přeletělo hejno hus velkých , a kousek za nimi se blížila další skupinka,hus běločelých, přímo nad autem se spojily v jedno už celkem větší hejno, napočítal jsem 18 kusů hus, při zpáteční cestě  jsme potkali ještě další 2 husy uprostřed pole. Pokud  tento hojný počet hus zůstane na rybníku  tak vím že na jaře bude co fotit :-).

 

Další naší zastávkou při zpáteční cestě domů byl rybník Polášek v Vrbici kousek od Bohumína. Byl také celý zamrzlý, ale nad naše očekávání pár metrů od břehu  z jížní  slunné strany zůstala hladina nezamrzlá. Kraj ledu  lemovalo celé velké hejno různých druhů racků ,několik volavek, ale také vran šedivek ,havranů, kavek a sem tam také  už nějaká čejka chocholatá  a potápka roháč. V zadu za hejnem si majestátně seděl orel mořský a jako by nad tímto celým držel dohled. Po chvíli kocháním se tou spoustou ptáků tak blízko a na tak malém úseku kdy člověk nepotřeboval ani kryt  jsem zahlédl auto kamaráda Dušana Boucného, zkušeného fotografa hlavně právě ptáků. Chvilku jsme kecali, znáte to dlouho jsme  neviděli, když tu se orel najednou vznesl a snažil se  ukořistit nějakého nešťastníka z  toho obrovského hejna. Okamžitě  debata skončila a byl slyšet pouze zvuk uzávěrek fotoaparátu. Orel na ptáky útočil celkem chytře, hejno hnal přímo k nám a tak ptáci byli nucení né jen utíkat před orlem ale  nabírat výšku těsně nad našimi hlavami  a tím mu usnadňovali lov. Hned se kolem orla začali motat havrani a vrány, a  bránili mu v útoku. Ten udělal ještě 2 neúspěšné útoky  a pak zmizel jak pára nad hrncem někde v oparu. který se nad rybníkem tvořil. Po cestě domů jsme potkali dokonce už i špačky jak se snažili v zmrzlé trávě najít něco k snědku. mezi ptáky na vodě  se motaly i mutace kachen které dělají paseku v přírodě tím že se kříží  s  domestikovanými (domacími) a pak se dále množí v volné přírodě. Tím vytlačují původní a mohlo by se  stát že  za pár desítek  let  by  z klasických kachen jak je všichni známe  nebyla táměř žádná. 
 Podle toho že  se začínají vracet první tažní ptáci to vypadá že jaro na sebe už nenechá dlouho čekat . Jen doufám že to nebude jako loni kdy celé jaro propršelo. Raději budu optimista  a věřit tomu  že  tento rok bude jako předloňský, kdy  sluníčka bylo  opravdu  dost a jaro bylo opravdu  dlouhé  a teplé.přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)

22.3.2011 11:49
MartinP  web: http://www.phototrip.cz
re
Silvo, až budeš mít příště příležitost vyfotit tak krásného morčáka, tak vylez, prosím, z vyhřátého auta, plácni sebou k zemi do sněhu a nefoť ho tak shora :-D Zdraví MartinP
reagovat
1


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005