Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Focení kudlanek

Kudlanky


Asi každý z nás tyto neskutečně dravé predátory zná i když je možná v životě neviděl jen v televizi nebo v knihách či časopisech.  Jsou fantasticky maskované . Díky svému tvaru a zbarvení je dost těžké kudlanky najít i když se díváte přímo třeba přímo na ně. U nás žije jen jeden druh kudlanky a to Kudlanka nábožná (Praying Mantis) . Její výskyt je ale omezen jen na pár lokalit na Jížní Moravě v okolí Mikulova, Břeclavi a v chráněné oblasti na Pálavě. Pozor i tento živočich patří k chráněným druhům! Tak že kdyby se vám poštěstilo ji najít nechejte ji raději tak kde je. Nejsou nějak plaché a myslím si že si nafotíte spoustu fotografií i v volné přírodě. Řekl bych že to jsou spíš manekýnky které drží jak přibité.

 Většina kudlanek žije v tropickém a subtropickém pásmu a cestovat za nimi je určitě super a lákavé ale taky dost nákladné. A nic vám nezaručí že nějaké najdete.  Několik druhů  žije o kolem středomoří  Chorvatsko,Itálie, turecko,řecko, ale také Španělsko nebo francie. Je ještě jedna možnost sice už né tak dobrodružná a lákavá ale mnohem přístupnější a levnější. Stačí když navštívíte chovatele kudlanek, nebo když navštívíte některou z teraristických burz a nějaké ty kudlanky si  koupíte.Chov některých druhů není nějak náročný ani na prostor,potravu, teplotu…, a když si koupíte nějakou menší tak se vám před očima bude měnit jak poroste v dospělého jedince.U kudlanek jsou většinou rozdíly mezi samcem a samicí jak velikostí tak vzhledem.

focení kudlanek

focení kudlanek

focení kudlanek

focení kudlanek

 Jak už jsem se zmínil většina kudlanek není moc plachá a tak nám dovolí se přiblížit s objektivem až na minimální vzdálenost a tím docílit co největšího detailu. Mladí jedinci kteří se podobají dospělcům pořád rostou, několikrát se svlékají (proměna nedokonalá) než vyrostou v dospělce a po každém svleku se mění jejich barva, ale také vzhled a pochopitelně také velikost, nemají křídla a tak nám maximálně při focení někam odskočí. Pokud ale fotíte nějakou už dospělou okřídlenou kudlanku musíte počítat s tím že když se ji focení nebude líbit tak vám odletí. Doma většinou končí na okně nebo zácloně ale venku by vám taky mohla ulítnout. Já často využívám k těmto experimentům zimní zahradu, kde mám světla dost a když něco frnkne tak se to zas najde.

 Při manipulaci s kudlankami ,hlavně u těch menších dávejte pozor aby jste jim neurvali nohy nebo tykadla ,u těch větších  si zase dávejte pozor na svoje prsty, dokážou se celkem citlivě zakousnout nebo také zabodnout předníma nohama jak se brání.

  focení kudlanek focení kudlanek
  focení kudlanek focení kudlanek
 

 Když necháte kudlanku 2-3 dny hladovět, tak potom při krmení kořist drží a nepustí, a vy můžete  fotit zajímavé záběry.

 Pokud dáte dvě kudlanky k sobě tak někdy začne zajímavý souboj hlavně u dospělců kdy je boj o samičku nebo teritorium přirozenou reakcí, ale také může jedna druhou sežrat, v přírodě  běžný jev.

 Pořád  platí že je velice důležité  při focení pozadí na kterém by kudlanka měla vyniknout. Pokud umístníte pozadí dál za kudlanku tak budeme mít pozadí lépe rozostřené i při trošku větší hloubce ostrosti, tak že kudlanka bude celá ostrá a pozadí vytvoří krásný bokeh díky kterého kudlanka na fotografii vynikne.

focení kudlanek

focení kudlanek

focení kudlanek

focení kudlanek

focení kudlanek
 

 Jestli si najdete čas až večer že si nafotíte kudlanky které máte doma, tak počítejte s tím že jejich oči budou tmavé a ani při umělém světle nějak nevyniknou.

focení kudlanek

                                                               fotografie pořízena bez blesku


focení kudlanek

                                                                 fotografie pořízena s bleskem

 

 Na otázku používat blesk odpovím asi tak, když fotím pořídím několik fotografií s bleskem s různým nastavením blesku nebo fotoaparátu a několik bez blesku. Někdy používám makroblesk jindy přídavný blesk, nedá se pokaždé odhadnout kdy co bude lepší, hodně záleží na typu a množství světla (přirozené,umělé,blesk,kombinované...)  ale také na barvě foceného objektu, jeho velikosti a v neposlední řadě také barvě okolí. Pokud budete fotit s stejným nastavením. Na příklad vážku která bude  nasvícená odleskem o světla od vody bude to jiné než když budete fotit jen o pár metrů dál  s stejným nastavením  fotoaparátu i blesku  stejnou vážku ale  už nebude nasvícena tím světlem odraženým od vody. Někdy dokonce místo odrazové desky šlo použít něco bílého na sobě (mikina,tričko...)  které  částečně plnilo  funkci  odrazové desky, když bylo málo světla tak  to pomohlo, ale  když bylo světla až moc tak docházelo k přepalům a pořád jste se mohli divit  proč a navíc  nevhodná barva oblečení může hmyz vyplašit  nebo zase naopak přilákat.



přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)

4.1.2011 0:17
radek72
Výskyt kudlanek
Jen bych doplnil informaci o výskytu kudlanek u nás. Mezi Uherským Hradištěm a Uherským Brodem severně od řeky Olšavy se nachází Přírodní park Prakšická vrchovina, jenž má kudlanku dokonce ve svém znaku. Několikrát jsem ji viděl i u nás na zahradě v Uherském Brodě. Dozajista se bude vyskytovat i v širším okolí přírodního parku, takže kdo má zájem na fotolov kudlanek, má k dispizici další lokalitu mimo v článku již uvedených
reagovat
1


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005