Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura
A / B / C / D / E / F / G / H / CH / I / J / K / L / M / N / O / P / Q / R / S / T / U / V / W / X / Y / Z
Barevná hloubka
Velikost datové informace, popisující barvu pixelu. Každá ze tří barev RGB (červená, zelená, modrá) je popsána 8-bitovým údajem. Barevná hloubka je tedy 3x8=24 bitů, toto odpovídá asi  17 milionům barev.

Better Beamer nebo také Flash exdender
Je v podstatě ,,prodlužovač,, záblesku  blesku, díky kterému jsme schopni fotit bleskem až na 3 x větší vzdálenost než obvykle. Better Beamer (Flash exdender) usměrňuje světlo blesku do tvaru kužele, a tím prodlouží záblesk blesku. Požívá se s objektivy s delším ohniskem a proto najde své uplatnění třeba při fotografování divoké zvěře a při sportech.

Bokeh

Výrazem bokeh (z japonského boke ぼけ, „rozostření“) se ve fotografii označují estetické kvality částí snímků, nacházejících se mimo rovinu ostrosti. Vzhled a tvar rozptylových kroužků (oblastí, do nichž se zobrazí nezaostřený bod) ovlivňuje velké množství faktorů, mimo jiné konstrukce objektivu, tvar a počet lamel clony a nastavené zaclonění.

Za příjemně působící jsou obvykle považovány rovnoměrně osvětlené rozptylové kroužky s neostrými okraji, rušivě naopak působí ostře ohraničené mnohoúhelníky, které vznikají při výraznějším zaclonění, má-li clona v objektivu malý počet lamel – tento efekt do jisté míry omezuje použití zakřivených lamel. Samotná velikost otvoru clony samozřejmě ovlivňuje i hloubku ostrosti, takže čím více je clona otevřená, tím jsou rozptylové kroužky větší.

Charakteristický bokeh provází zrcadlové objektivy, pracující na principu známém z hvězdářských dalekohledů – použití zrcadla prodlužuje dráhu světla v soustavě a tak umožňuje vytvářet relativně lehké teleobjektivy s ohniskovou vzdáleností až 1000mm. Tato výhoda je vykoupena zobrazením neostrých oblastí snímku do tvaru mezikruží, které většina fotografů považuje za značně nepříjemné.


Bracketing
Bracketing označujeme snímání zpravidla třemi expozicemi, které se vzájemně liší. Poměrně často se vyskytuje funkce "expoziční bracketing". Například na Nikonu 995 nastavíme, o kolik se mají jednotlivé expozice lišit (postupně po třetinách, například +-0,3, nebo +-1,0) a pak třikrát exponujeme (třikrát zmáčkneme spoušť) a přístroj automaticky mění expozici o zvolenou hodnotu (takže konkrétně: naměřená hodnota, o třetinku víc, o třetinku míň). Neobvyklý je bracketing nastavení bílé, který patří k funkcím Nikonu 995.

Buffer (Vyrovnávací paměť)

Rychlá vyrovnávací paměť, sloužící k dočasnému shromáždění dat před pomalejším ukládáním na paměťovou kartu při sériovém snímání. U fotoaparátů se projevuje tzv. zaneprázdněností (Busy), LED kontrolka v oblasti paměťové karty bliká.


Bulb

C - Cent Bulb se využívá především pro fotografování za velmi špatných světelných podmínek, například v noci. K použití tohoto režimu ale nezbytně potřebujeme dvě významné pomůcky. Je to především kvalitní stativ, který zajistí, že se fotoaparát během (i několikaminutové) expozice vůbec nepohne a snímek tedy nebude znehodnocen pohybovou neostrostí.
Ze stejného důvodu budeme potřebovat také kabelovou, nebo drátěnou spoušť. Pokud bychom ručně drželi spoušť přímo na fotoaparátu, nevyhneme se rozmazání snímků i se sebelepším stativem. Kabelová spoušť elimilnuje veškeré záchvěvy ruky a na fotoaparát se již nepřenáší. Další výhodou je možnost aretace tlačítka na kabelové spoušti ve „zmáčknuté" pozici, čímž odpadá nutnost držet spoušť ručně po celou dobu expozice.

Některé výkonnější kabelové (někdy i bezdrátové) spouště dokonce umožňují nastavit dopředu požadovaný expoziční čas, takže se po jeho uplynutí závěrka automaticky uzavře

Funkce nabízející extrémně dlouhé expoziční časy, kterou nabízejí dražší fotoaparáty. Při užití této funkce můžete exponovat jeden snímek minutu i déle. 


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005

Focení ledňáčků - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Focení ptactva u krmítka
Focení ptactva v parcích nebo ve městě
Makrofotografie - osvětlení při makrofotografii
Makrofotografie - focení hmyzu v létě
Makrofotografie - focení mravenců
Makrofotografie - focení hmyzu v letu
Makrofotografie - focení kudlanek
Focení vody na dlouhý čas
Focení zvířat v noci nebo za šera
Focení pomocí dálkově řízeného natáčení fotoaparátu na stativu
Focení pomocí samospouště řízené pohybovým čidlem
Makrofotografie - výstroj
Tip na výlet Jeskyně Na Pomezí
Chov,pěstování Listovnice červenooké (Agalychnis callidrias)
Chov,pěstování pralesniček (barvířské nebo také šípové žáby,
dendrobatky)

Nebezpečné druhy zvířat
CITES
Teraristické burzy 2016
Volavky při přípravě hnízdění
Volavky při hnízdění
Husy velké při hnízdění
Chov Zákeřnic (Platymeris biguttata)
Kousnutí Zákeřnicí (Platymeris biguttata)
Focení ptáků při hnizdění
Better Beamer jinak nazývaný také Flash exdender
Wallpapers tapety na PC pozadí na PC
Fotografie ptáků
Fotografie zvířat
Fotografie hor
Fotografie hmyzu
Focení brkoslavů - Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)
Focení  aktu, Jak fotit akty
Tsavo-Tsavo east 
Focení panoramat - jak fotit panorama

Focení motýlů
Focení ledňáčků II - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Fotíme brhlíky-Brhlík lesní (Sitta europaea)
Focení ptáků při napájení v zimě
První tažní ptáci se už vrátili a zimující se budou vracet zpátky na sever
Labuť velká (Cygnus olor)
Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus) - hnízdění
Holub hřivnáč (Columba palumbus)
Národní park Amboseli - Amboseli National Park Kenya
Mombasa